top of page

Vajinismus Sık Sorulan Sorular

1.VAJİNİSMUS KESİN OLARAK ÇÖZÜLÜR MÜ?


Vajinismus %100 tedavi başarısı sağlanan bir rahatsızlıktır. Ancak tedavinin sonuçlanması için çiftin tedavi sorumluluğunu alması ve seanslarına düzenli katılması gereklidir.Vajinismus psikolojik bir sorundur.Çiftlerin sabrı,inancı ve motivasyonu tedavi başarılı sonuçlanması ile birebir ilişkilidir.


2. VAJİNİSMUS TEDAVİSİ NE KADAR SÜRER ?


Vajinismus Tedavisinde, tedavi süreci çiftten çifte değişmekle birlikte, 6-12 seans aralığında tedavi başarı ile sonuçlanmaktadır.

Çiftlerin sabrı,inancı ve motivasyonu ve seanslarına ertelemeden düzenli katılmaları ve verilen programa uymaları tedavi başarılı sonuçlanması ile birebir ilişkilidir.


3. VAJİNİSMUS KENDİ KENDİNE GEÇER Mİ?


Vajinismus, zamana bırakarak veya kulaktan dolma,kitaptan okuma bilgiler ile kendi kendine geçmemektedir.

Bazı çiftler yardım almaktan kaçınarak sorunu zamana yayarak ilişkilerini ve evliliklerinide yıpratmaktadırlar.

Vajinismusu yaşamak her iki partner için de zorlayıcı bir durumdur.İlişkinin sağlığı ve doğru-yapılandırılmış bir tedavi için yardımalmak gereklidir.


4. VAJİNİSMUS HAMİLELİKTEN SONRA GEÇER Mİ?


Bazı kadınlar, bekareti bozulmadan veya tam cinsel birleşme olmadan da hamile kalabilir. Ancak Vajinismuslu bir kadın normal doğum yapsa bile sorunu çözülmez.Vajinismus yaşayan kadınları normal doğuma zorlamak yanlıştır.Vajinal muayeneye bile izin veremeyen vajinismus yaşayan kadınların ağrılar içinde normal doğuma zorlanması, hem doğumun sağlıklı bir şekilde yapılamamasına hem de vajinismus sorununun ve psikolojik çöküntünün daha da alevlenmesine neden olmaktadır.


5.VAJİNİSMUS TEK BİR SEANSTA TEDAVİ OLABİLİR Mİ?


Sağlıklı ve yapılandırılmış bir Vajinismus tedavisinde; cinsel bilgilendirme, cinsel yanlış inançları saptama, olumsuz cinsel düşünceleri değiştirme ve sistematik duyarsızlaştırma teknikleri kullanılmaktadır. Dolayısı ile tek bir seans ile vajinismusu sonlandırmak mümkün değildir. Ancak her kadının vajinismus sebebi farklılık gösterebilmektedir. Tedaviye daha motive ve umutlu gelen, eşleri ile ilişkileri daha sağlıklı ve destek olan ve motive eden bir partnere sahip olan kadınlar, vajinismus seanslarında daha kısa sürede başarılı sonuç alabilmektedirler. Bu sebeple vajinismus tedavisinin, zamana bırakılmayark eşler arasındaki ilişkiyi yıpratacak noktalara gelinmemesi de önemlidir.

İzmir Vajinismus Tedavi
Vajinismus
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page