top of page

Cinsel Terapi Nedir ?

Cinsel terapi, diğer psikoterapi alanları ile birlikte cinsel terapi alanında eğitim almış uzman psikologlar tarafından , cinsel sorun yaşayan birey ve çiftlere uygulanan bilişsel ve davranışsal terapi şeklidir.

Yaşanılan cinsel sorunlar kişilik yapısına,kişinin geçmiş yaşam deneyimlerine,kişinin algısına ,o anki yaşam   koşullarına ve ilişki yapısına bağlı olarak farklı nedenlere dayanabilir. Dolayısı ile cinsel terapistin terapi repertuarı ve deneyimi ,cinsel sorunların ele alınmasında büyük önem taşır.

Cinsel terapi, geçmiş öykü alınması,bireyin ve çiftlerin kişilik  ve ilişki yapılarıın tanınması,cinsellikle ilgili olabilecek yanlış inançlarının saptanması ve doğru bilgilendirme yapılması, varsa geçmişe dayalı travmaların saptanması ve cinsel ev ödevleri ile ilerlenmesi süreçlerini içerir. Pskolog İzmir Cinsel terapide sadece konuşulur. Cinsellikle ilgili verilebilinecek tüm egzersizler evde uygulanacak egzersizlerdir.

Vajinismus Nedir ?

Toplumumuzda çok sık karşılaşılan Vajinismus , kadınların cinsel birleşme yaşamasına izin vermeyen ,vajina kaslarının istem dışı kasılmasıyla ve vajina yolunu kapamasıyla tanımlanan bir refleks durumudur. Vajinal kasılmaların daha az olduğu durumlarda ,cinsel birleşme bir dereceye kadar yaşanabilir ancak kadın vajina kaslarının kasılması sebebiyle ağrı ve acı duyabilir.


Bu kasılmalar tamamen kadının kontrolü dışında olur. Vajinanın girişindeki kasların kasılmasının yanısıra, tüm vücutta bir kasılma, endişe, korku ve panik hali olur ve kadın ilişkiyi reddederek bacaklarını sıkıca kapatır ve cinsel ilişkiye izin veremez duruma gelir.

 

 Birincil vajinismus, İlk cinsel ilişki denemesi ile  birlikte başlayan vajinismus problemidir.Cinsel ilişki gerçekleştirilememiştir.  Vajinismusu  tecrübe eden  kadınlar cinsel penetrasyona imkânsız gözüyle bakarlar.

 

 İkincil vajinismus , Öncesinde sağlıklı bir cinsel hayatı olmasına rağmen sonradan kötü bir cinsel deneyim (tecavüz, taciz) veya genital muayene, doğum, kürtaj veya düşük hikayesine bağlı vajinismus gelişmesidir. İkincil Vajinismus yaşayan kadınların bu durum öncesinde genellikle normal bir cinsel yaşamı olmuştur. 

bottom of page